
En stor spegel gör rummet större. Även materialets ljusa färger ökar känslan av ett rums storlek. Toaletten är från Duravit. Träpallen och handdukarna är från Skagerak, medan nagelborsten kommer från SJ Børster.
Den lyxiga känslan understryks av fiskbenskakel och mässingsdetaljer.
AfFör på bara 6 m2 har de skapat ett badrum som trots sina få kvadratmeter inger en lyxig känsla. Lisbet är arkitekt på ritkontoret BIG samt musiker precis som Anders som även är producent. Hon hade därför alla möjligheter när det gällde att tänka ut badupplevelsen som även skulle omfatta parets baby.
– Vi har länge varit sugna på att omvandla rummet på bottenvåningen till ett badrum, framförallt eftersom huset är utformat så att vi hittills har fått gå ner och duscha i källaren, berättar Lisbet, som ville ha ett ljust och enkelt rum.
Genomförandet har entreprenadfirman Focus Plus stått för. Valet föll på dem eftersom Lisbet tyckte att de är bra på att grotta in i detaljer och skräddarsydda lösningar. För det var vad som krävdes när paret hade bestämt sig för att ha kakel i fiskbensmönster. Fiskbensmönstret skulle gå genom fyra ytor och var något av en utmaning att lägga.
Samtidigt var det viktigt för dem att få design de gillade. Så när Lisbet inte kunde hitta någon spegel som var fin nog, designade hon en själv i form av en träram med belysning i. Den fick hon sin pappa, Peter Fritze, att bygga och spegeln bidrar till att göra rummet ännu mer personligt.
– För oss var det viktigt att skapa ett rum vi tycker om att vara i. Även om det är en vardagsgrej att ta en dusch, kan den ha en renande effekt i mer än ett avseende, så att även ens inre får en form av dusch. Dessutom gav rummet mig möjlighet att göra ett projekt med min pappa. För vi har alltid konstruerat saker tillsammans i hans snickarverkstad – allt från arkitektmodeller till små möbler – så därför var spegeln en kul liten far-dotter-utmaning, säger Lisbet.